WODA


Bez jedzenia zdrowy człowiek wytrzyma miesiąc. Bez wody 3-4 dni. Warto więc poznać kilka technik pozyskiwania i uzdatniania wody, oraz dowiedzieć się o niej kilku rzeczy.

Organizm wydala dziennie około 2-3 litrów wody dziennie. W warunkach wysiłku fizycznego, wysokiej temperatury, choroby i innych strata wody w organizmie może być jeszcze większa. Aby poradzić sobie z tym problemem można zastosować się do podanych niżej wskazówek:Metody pozyskiwania wodyJeżeli mamy zamiar grzebać się w ziemi należy wybrać miejsce porośnięte bujną roślinnością i gdzie ziemia jest ciemna i wilgotna, najlepiej w zagłębieniu terenu. Wtedy można spodziewać się najlepszych efektów. Nie ma raczej większego sensu kopanie dołów na piasku, na wzniesieniu lub na jałowej ziemi. Gdy szukamy zbiornika wodnego możemy kierować się wydeptanymi przez zwierzęta ścieżkami, ukształtowaniem terenu lub obecnością roślinności charakterystycznej dla podmokłych terenów. Jeżeli natrafimy na zbiornik wodny, którego brzegów nie porasta bujna roślinność, o mętnej albo śmierdzącej wodzie bez oznak życia, to lepiej sobie odpuścić. Tak samo należy unikać picia wody z bagien i leśnych kałuż które utrzymują się od dłuższego czasu. Jeżeli nasza woda zalatuje trochę stęchlizną można pozbyć się tego zapachu dodając w czasie gotowania trochę węgla drzewnego.

Metody uzdatniania wody

Filtrowanie- w tym celu przepuszczamy wodę przez kilka warstw filtrujących. Można umieścić je rozłożone na materiale rozpiętym na stożkowym rusztowaniu, albo przelać przez naczynie, np. puszkę wypełnioną środkiem filtrującym. Pierwszą warstwę stanowi trawa, drugą piasek, a trzecią węgiel drzewny. Gdy nie mamy np. czasu na budowę filtru, lub gdy nie dysponujemy potrzebnymi do tego celu środkami, należy przefiltrować wodę przez cokolwiek (materiał, gaza, itp.). Filtrowanie usuwa z wody jedynie zanieczyszczenia fizyczne. Aby pozbyć się znacznie groźniejszych zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych, należy wodę przegotować co najmniej 10 minut i (lub) jeżeli posiadamy to użyć środków odkażających wodę. Do tego celu służą tabletki odkażające (1 tab. do wody czystej i 2 tab. do mętnej), jodyna 2% (5 kropli do czystej wody, 10 do mętnej lub zimnej), nadmanganian potasu ( dawka „na czubek noża”). Dawkowanie podano na objętość jednej manierki.

WARSZAWA