cmentarz

INFORMACJE

Klub Militarno Surwiwalowy "Szwadron" [obecnie Trzeci Pluton Jednostki Strzeleckiej 4034 Białystok] powstał we wrześniu 1998r z inicjatywy grupy młodych ludzi interesujących się surwiwalem militarnym. Początki były trudne. Brakowało nam sprzętu i doświadczenia kadry instruktorskiej. Mieliśmy za to dużo zapału i chęci do działania. Uznaliśmy, że skoro połączyła nas wspólna idea, nie możemy zmarnować tej szansy. Własnymi siłami gromadziliśmy sprzęt, kierując się zasadą, że "biednego nie stać na oszczędzanie". Od początku też dążyliśmy do ujednolicenia umundurowania i wyposażenia. Dzięki kontaktom nawiązanym z pokrewnymi grupami i Związkiem Strzeleckim mogliśmy poprzez wspólne zajęcia zdobywać wiedzę i umiejętności praktyczne. A ponieważ ile autorów, tyle podręczników, po pewnym czasie wybraliśmy najwłaściwsze i najbardziej sprawdzające się w praktyce metody działania. W tym czasie nasze wyposażenie było już na wystarczającym poziomie, aby zacząć działać w pełni profesjonalnie. Od roku 2007 staliśmy się częścią J.S. STRZELEC BIAŁYSTOK co pozwala nam na skuteczniejsze działanie. Jesteśmy otwarci na nowe kontakty i doświadczenia. Działamy na terenie gminy Łapy (woj. podlaskie). Ponieważ jesteśmy mobilną grupą, osoby chętne z poza tego terenu również mogą z nami współpracować. Posiadamy też grupę rezerwową. W jej skład wchodzą ludzie, którzy z różnych powodów nie mogą brać regularnego udziału w zajęciach. Zawsze jednak, możemy liczyć na ich pomoc i wsparcie, kiedy są nam potrzebni.

Przykładowe wyposażenie członka KMS SZWADRON:

Buty - używamy obuwia firmy "WOJAS", buty bundeswehry model 2000 lub amerykańskich, skórzanych butów piechoty. W okresie lata zmieniamy obuwie na buty dżunglowe (tzw. JUNGLE).

Mundur - używamy mundurów WP ponieważ bardzo dobrze się maskują. Wzory kamuflaży mundurów zachodnich są zbyt "soczyste" i kontrastowe jak na nasze tereny. Po kilku przeróbkach nasze mundury są całkiem znośne. Po pierwsze odpruwamy gumy na stopę i wciągamy w nogawki tasiemki. Po drugie odpruwamy pagony. Oprócz tego pozbywamy się ładnie błyszczącego złotego zamka z tylnych kieszeni bluzy i tylnej gumy. Po dopięciu do zimowej kurtki futrzanego kołnierza od kurtki starszego typu nie ma już prawie na co narzekać. Wyjściowo zakładamy czarne czapeczki z daszkiem lub kapelusze.

Plecaki - nosimy plecaki "Grot" PS20 lub też "hiszpany". "Groty" są bardzo wygodne w noszeniu i wytrzymałe. Dużym atutem jest możliwość montażu na plecaku dwóch bocznych zasobników i apteczki. PS20 można również zamontować na dużym plecaku transportowym PT75. Zasobniki z "Grota" całkiem dobrze pasują do amerykańskiej kamizelki "ITLBV", zamiast but-pack'a.

Oporządzenie - ITLBV, Pattern 83 lub własne projekty kamizelek.

Broń (atrapy) - spadek cen karabinków do ASG sprawił, że większość z nas posiada je na wyposażeniu. Jednak żadko zdarza się nam korzystać z 6mm kulek w ćwiczeniach. Gdy się strzelamy w trakcie ćwiczeń używamy broni na ślepą amunicję i race oraz materiałów pirotechnicznych. Zapach prochu i wystrzały są bardziej realnymi zjawiskami na polu walki niż grzechot plastikowych kulek w pudełku. Kwestia trafień jest ta sama co w ASG - umowa, że się przyznajesz chyba że wypalona dziura po racy nie pozostawia wątpliwości. Gdy jest okazja strzelamy się farbą. Oprócz tego mamy zajęcia ze strzelania z broni pneumatycznej długiej i krótkiej. Odbywamy także regularne szkolenia na strzelnicy wojskowej.

Hełm - używamy polskich hełmów które również po kilku przeróbkach nadają się do użytku. Po co nam hełmy? Odpowiedź dla "niedzielnych komandosów" - po wyjęciu ze środka wkładu na głowę można w hełmie ugotować kaszkę (pod warunkiem że drewno jest suche, bo mokre się przecież nie paliJ ) . Można również hełm postawić pod łóżkiem, na wypadek gdyby mam zapomniała spakować nocniczka. A na serio hełmy chronią przed urazami i kontuzjami tak ważną część ciała jaką jest głowa. Do nakrycia głowy używamy (w zależności od warunków atmosferycznych) kominiarek, kapeluszy, bandamek lub indywidualnych siatek maskujących.

Nóż - nóż dobieramy ze względu na to co chcemy nim robić. Każde zadanie wymaga indywidualnego rodzaju ostrza: długości, szerokości czy grubości. Każdy z nas posiada również krótsze ostrze zapasowe (scyzoryk czy tym podobne)


WARSZAWA